Przejdź do głównej zawartości

Intrygujące stworzenia 😯🐝🐛 (WYKŁAD 8 - 17.04.23 część 2)

Źródło: tech.wp.pl
Witajcie 😁, 

Tak jak obiecałam, tak i zrobiłam. Dzisiaj, co nie co, opowiem o owadach, tak znowu 😏, ale spokojnie nie zanudzę Was 😉 

Zacznę od owadów, które nie wadzą. Powitajmy osę saksońską 👋.  

Źródło: wikiwand.com; Osa saksońska

Jej ukąszenie jest dosyć bolesne, ale nie jest tak agresywna jak inne gatunki, nie jest uciążliwa i nie przylatuje do słodkich potraw 🍩, więc bądźcie dla niej wyrozumiali 🙏. 

 

Kolej na gliniarza naściennego. Skąd ta nazwa? Moja wyobraźnia podpowiada mi, że to dlatego, że jest tak odblaskowa jak policjant w mundurze czy radiowóz 😆. Spójrzcie sami. 

Źródło: zdrowietvn.pl; Gliniarz naścienny
Odżywia się głównie pająkami 🕷. Wykorzystuje swój jad by je sparaliżować, a następnie wykorzystać do wyżywienia larw – gromadzi od 4 do 6 pająków dla jednej larwy, całkiem spora wyżerka 😋. Jednak jest płochliwy 🙈 i unika kontaktu z ludźmi oraz nie atakuje bez przyczyny 


Osy dachowe zdecydowanie bardziej nam dokuczają. Są agresywne. Zakładają gniazda w ziemi, budynkach, dziuplach. W jednym gnieździe może zamieszkać nawet 3000 os – jak one się tam wszystkie mieszczą? 😄 Polują na inne owady, najczęściej pszczoły i mrówki 🐜. Zjada też dojrzałe owoce, sok z drzew, nektar kwiatowy i pyłek. 

Źródło: medianauka.pl; Osa dachowa


Jak wyjaśnić dziecku, aby nie bało się os przy słodyczach? 

Są te osy samotne, ponieważ kiedy już z jaj wyklują się małe, nie mają już pracy. Wystarczy przedstawić ten fakt dzieciom w odpowiedni sposób np. że są biedne i samotne, i to wszystko 😁.  

 

Przedstawiam Wam kolejnego osobnika – taszczyna pszczelego. Zwany jest również wilkiem pszczelim, ponieważ żywi się tylko pszczołami 🐝. Larwy karmione są pszczołami miodnymi – samica potrzebuje od 3 do 6, natomiast samiec od 1 do 3. Dorosłe osobniki żywią się pyłkiem i nektarem. Nektar jest spijany nie tylko z kwiatów, ale także z pszczół (poprzez wyciskanie go z ofiary 😱). Dosyć drastyczne, ale cóż, równowaga w przyrodzie musi być 😅.

Źródło: medianauka.pl; Taszczyn pszczeli

Ale nie ograniczajmy się tylko do owadów, które znajdują się na zewnątrz. Wejdźmy w temat trochę głębiej, czyli wejdźmy do domu 🏠. Dom skrywa wiele tajemnic, zwłaszcza taki, który ma swoje lata 

Pluskwa domowa, karaluchy czy świerszcze domowe to tylko niektóre gatunki, które zamieszkują w domu. Owady, które pojawiają się w domu, w większości są owadami z zewnątrz .  

Źródło: wyborcza.pl; Pluskwa domowa



Źródło: medianauka.pl; Świerszcz domowy


Chcąc nie chcąc, wracamy na zewnątrz. A jeśli już to wieczorną porą 🌃, bo trochę nam się zeszło 😅. I nagle natrafiamy na komary 😕. Komary są bardzo ciekawym stworzeniem. A to dlatego, że głównie gryzą Nas samice, natomiast samce odżywiają się pyłkiem. Ale samiec pomaga samicy. A w jaki sposób? Już mówię 😉. Samiec przekierowuję uwagę człowieka na siebie, a cwana samica, w tym czasie, spija naszą krew. Można by rzec, że samiec niesamowicie się poświęca 😂.

Źródło: insektpol.pl; Komar

A teraz przyszedł czas na jusznicę deszczową, ja zawsze nazywałam ją muchą końską. Nie macie o niej pojęcia? Pewnie tylko Wam się tak wydaje 😊. Bardzo lubi, dosyć boleśnie, ukąsić, zwłaszcza kiedy nadchodzi burza. Dlaczego? Ponieważ bez znieczulenia samice rozcinają aparatem gębowym skórę i zlizują wypływającą krew 🩸. Nie stosują środków znieczulających, ponieważ obrały odmienną taktykę „bezpiecznego” wysysania krwi, która szczególnie sprawdza się w przypadku zwierząt. Te bowiem, kiedy poczują ugryzienie jusznicy, o wiele bardziej koncentrują się na złagodzeniu objawów, poprzez lizanie rany, niż na zabiciu tej, która ją spowodowała. Za każdym razem zadziwia mnie jeszcze bardziej 😏. Co więcej, nie odleci dopóki nie ugryzie swojej ofiary, przebiegła samica 😎. Podczas ukąszenia pobiera nawet około 1 ml krwi 😯.

Źródło: insektarium.net; Jusznica deszczowa


 Po dzisiejszych zajęciach: 

  • bardziej zgłębiłam wiedzę o osach - które są bardziej niebezpieczne, które mniej 😏, 
  • wzbogaciłam się o kilka informacji na temat jusznicy deszczowej 😎,
  • poznałam innych mieszkańców domu 😅. 

 

Kolejna dawka wiedzy, w kolejny czwartek 🕒.

 

Do zobaczenia! 

Ania od nauczania 📒 

  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tajemnice Ziemi 🔮 i magiczny świat 🎭 (WYKŁAD 2 - 27.02.23)

Dzisiaj jak wspomniałam trochę o fizyce i astronomii 🌟. Na zajęciach P rofesor opowiedział o zjawiskach dotyczących Ziemi i pór roku. Pokazał też eksperymenty warte uwagi i coś jeszcze, ale niespodziankę zostawię na koniec 😀. Źródło: Pinterest Czy Ziemia jest kulista?  🌍 Czy można by było w jakiś sposób zauważyć podczas zaćmienia księżyca, że jest kulista? Może tak, może nie , należałoby trochę poeksperymentować . W jaki sposób? Wystarczy :   piłka plażowa,   latarka, nawet z telefonu ,   talerz .   Wystarczy popatrzeć na cienie tych przedmiotów.     Źródło: Prezentacja Profesora   Pewien naukowiec mianowicie – Galileusz uważał, że zanim z jednej strony wysokiej wieży zrzuci się kamień bliżej podstawy, a drugi kamień zrzuci się z drugiej strony dalej od podstawy to Ziemia się obraca. Jednak wydawałoby się, że jest to dosyć krótki moment, więc jak w tak krótkim czasie może to nastąpić? Czyli zrzucając w autobusie długopis , podczas tej czyn...

Oczywiste w nieoczywisty sposób 🤔🙉💥 (WYKŁAD 8 - 17.04.23 część 1)

  Źródło: Fotografia własna Dzień dobry 😇,  czy zastanawialiście się kiedyś 💭 jak można wykorzystać różne narzędzia w nietypowy sposób? W pracy nauczyciela jest to wręcz nieodzowny element 💼. W ten sposób można sobie ułatwić pracę, zapewnić kreatywną pracę , jak również nie wydawać swoich pieniędzy 💵 na potrzebne rzeczy, bo przecież coś oczywistego można zrobić z czegoś nieoczywistego 😊. Ile ludzi tyle pomysłów 💥.  Jako przykład podajmy Hula-hop. Jak wiadomo służy bardziej do ćwiczeń ruchowych, ale można też wykorzystać je w terenie, w inny sposób. Będąc na zajęciach, w terenie można je wykorzystać rzucając na trawnik i liczyć ile gatunków roślin w tym obrębie występuje, bądź jakie występują, w zależności od terenu. Taki nietypowy sposób wykorzystania, wydaje się bardzo prosty, ale jaki świetny 😎.  Źródło: allegro.pl Jednak sznurek wykorzystać można już inaczej. Jako, że jest to materiał, który można bez problemu zginać i dopasowywać, można go wykorzystać jako...

Wzloty i upadki - drobiazgowa refleksja 💣💥🔥💖

Źródło: fotografia własna Witajcie 👀,  dzisiaj trochę bardziej refleksyjnie niż dotychczas 😊. Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego Pan Profesor, na wykładzie, opowiadał o różnych, dziwnych zestawieniach typu: sok z tulipanów czy zupa z pokrzywy. Jakiś czas temu znalazłam na to odpowiedź, ale uwierzycie, że zastanawiałam się nad tym od samego początku, a odpowiedź znalazłam na końcu? 😆. Dzięki temu, że jest to nietypowe i oryginalne lepiej się zapamiętuje. Często, wiedza z wykładów, po nauce, szybko ulega zapomnieniu. Jednak, takie powiązania pamiętam do dzisiaj 😅. Jestem żywym dowodem na to, że im uczenie się jest bardziej dziwne, tym bardziej skuteczne 😎.  Gdy, jeszcze niedawno uczyłam się do egzaminu z innego przedmiotu, zdecydowanie lepiej działała na mnie nauka na zewnątrz. Starałam się unikać przebywania tylko w jednym miejscu. Najczęściej wybierałam różne miejsca na łonie natury, czy nawet w pomieszczeniu, podczas przebywania z innymi. Było parę takich sytuacji, w któ...