![]() |
Źródło: tech.wp.pl |
Tak jak obiecałam, tak i zrobiłam. Dzisiaj, co nie co, opowiem o owadach, tak znowu 😏, ale spokojnie nie zanudzę Was 😉.
Zacznę od owadów, które nie wadzą. Powitajmy osę saksońską 👋.
![]() |
Źródło: wikiwand.com; Osa saksońska |
Jej ukąszenie jest dosyć bolesne, ale nie jest tak agresywna jak inne gatunki, nie jest uciążliwa i nie przylatuje do słodkich potraw 🍩, więc bądźcie dla niej wyrozumiali 🙏.
Kolej na gliniarza naściennego. Skąd ta nazwa? Moja wyobraźnia podpowiada mi, że to dlatego, że jest tak odblaskowa jak policjant w mundurze czy radiowóz 😆. Spójrzcie sami.
![]() |
Źródło: zdrowietvn.pl; Gliniarz naścienny |
Osy dachowe zdecydowanie bardziej nam dokuczają. Są agresywne. Zakładają gniazda w ziemi, budynkach, dziuplach. W jednym gnieździe może zamieszkać nawet 3000 os – jak one się tam wszystkie mieszczą? 😄 Polują na inne owady, najczęściej pszczoły i mrówki 🐜. Zjadają też dojrzałe owoce, sok z drzew, nektar kwiatowy i pyłek.
Są te osy samotne, ponieważ kiedy już z jaj wyklują się małe, nie mają już pracy. Wystarczy przedstawić ten fakt dzieciom w odpowiedni sposób np. że są biedne i samotne, i to wszystko 😁.
Przedstawiam Wam kolejnego osobnika – taszczyna pszczelego. Zwany jest również wilkiem pszczelim, ponieważ żywi się tylko pszczołami 🐝. Larwy karmione są pszczołami miodnymi – samica potrzebuje od 3 do 6, natomiast samiec od 1 do 3. Dorosłe osobniki żywią się pyłkiem i nektarem. Nektar jest spijany nie tylko z kwiatów, ale także z pszczół (poprzez wyciskanie go z ofiary 😱). Dosyć drastyczne, ale cóż, równowaga w przyrodzie musi być 😅.
![]() |
Źródło: medianauka.pl; Taszczyn pszczeli |
Pluskwa domowa, karaluchy czy świerszcze domowe to tylko niektóre gatunki, które zamieszkują w domu. Owady, które pojawiają się w domu, w większości są owadami z zewnątrz .
Chcąc nie chcąc, wracamy na zewnątrz. A jeśli już to wieczorną porą 🌃, bo trochę nam się zeszło 😅. I nagle natrafiamy na komary 😕. Komary są bardzo ciekawym stworzeniem. A to dlatego, że głównie gryzą Nas samice, natomiast samce odżywiają się pyłkiem. Ale samiec pomaga samicy. A w jaki sposób? Już mówię 😉. Samiec przekierowuję uwagę człowieka na siebie, a cwana samica, w tym czasie, spija naszą krew. Można by rzec, że samiec niesamowicie się poświęca 😂.
![]() |
Źródło: insektpol.pl; Komar |
Po dzisiejszych zajęciach:
- bardziej zgłębiłam wiedzę o osach - które są bardziej niebezpieczne, które mniej 😏,
- wzbogaciłam się o kilka informacji na temat jusznicy deszczowej 😎,
- poznałam innych mieszkańców domu 😅.
Kolejna dawka wiedzy, w kolejny czwartek 🕒.
Do zobaczenia!
Ania od nauczania 📒
Komentarze
Prześlij komentarz