Przejdź do głównej zawartości

Wzloty i upadki - drobiazgowa refleksja 💣💥🔥💖

Źródło: fotografia własna

Witajcie 👀, 

dzisiaj trochę bardziej refleksyjnie niż dotychczas 😊. Zawsze zastanawiało mnie, dlaczego Pan Profesor, na wykładzie, opowiadał o różnych, dziwnych zestawieniach typu: sok z tulipanów czy zupa z pokrzywy. Jakiś czas temu znalazłam na to odpowiedź, ale uwierzycie, że zastanawiałam się nad tym od samego początku, a odpowiedź znalazłam na końcu? 😆. Dzięki temu, że jest to nietypowe i oryginalne lepiej się zapamiętuje. Często, wiedza z wykładów, po nauce, szybko ulega zapomnieniu. Jednak, takie powiązania pamiętam do dzisiaj 😅. Jestem żywym dowodem na to, że im uczenie się jest bardziej dziwne, tym bardziej skuteczne 😎. 

Gdy, jeszcze niedawno uczyłam się do egzaminu z innego przedmiotu, zdecydowanie lepiej działała na mnie nauka na zewnątrz. Starałam się unikać przebywania tylko w jednym miejscu. Najczęściej wybierałam różne miejsca na łonie natury, czy nawet w pomieszczeniu, podczas przebywania z innymi. Było parę takich sytuacji, w których osoby przebywające podczas mojego przyswajania wiedzy dawały zabawne komentarze, dzięki czemu pamiętam i sytuację, i materiał, którego uczyłam się w tamtym momencie 😎. 

Wracając do przyrody, w niedawnym czasie pomagałam w pracy, a jak już pisałam, mieszkam na wsi, podczas tej pracy, na łące, często zwracałam uwagę na rośliny, które przykuwały moją uwagę, pokaże Wam nawet kilka zdjęć, bo oczywiście musiałam upamiętnić to zdjęciem 😁. Potem szukałam nazw tych roślin, w aplikacji. 

Źródło: fotografia własna

Z moim badań, wynika, że jest to kosaciec żółty,  moja babcia miała je kiedyś w ogródku 😉, a dowiedziałam się o tym przypadkiem, kiedy zwróciłam uwagę mojej mamy na tą piękną roślinkę 😁. W starożytności jego kłącza były używane jako środek leczniczy, w medycynie ludowej, a wysuszone na słońcu i zwilżone octem kwiaty były barwnikiem do papieru i skór 💛.

Źródło: fotografia własna

Jest to dzwonek rozpierzchły, a jego krewniak dzwonek brzoskiwniolistny jest dodawany, ugotowany lub surowy, do sałatek. Maseczka z płatków dzwonka doda blasku skórze, a tonik zrobiony z całych kwiatów bez problemu zastąpi ten kupowany w sklepie. Po prostu piękno, w każdej postaci 😍💜.

Zdałam sobie sprawę, że interesują mnie rośliny, zwłaszcza takie, które uchodzą za tzw. "chwasty", ze względu na to, że mają wszechstronne właściwości, które można wykorzystać w kulinariach, jak i kosmetologii. Już sama myśl o zrobieniu, na przykład, kremu, z własnoręcznie pozyskanych składników naturalnych, daje mi poczucie satysfakcji, a co dopiero, kiedy wykonam go naprawdę? Aż strach pomyśleć 😂.  Parę lat temu chciałam zrobić perfumę z bzu, ale nie wyszło 😅. Ale i tak się nie poddam 😈. Myślę, że zielarstwo to przyszłość i w przyszłości będziemy wracać do naturalnych substancji, zwłaszcza w kosmetologii. 

Tak naprawdę, zajęcia z przyrody zainspirowały mnie do tego, aby bardziej zwracać uwagę na owady czy rośliny, ostatnimi czasy jest tak, że kiedy zauważę nietypowego owada, chcę zrobić mu zdjęcie, ale zawsze zdąży mi uciec, pewnie woli żyć w ukryciu, jak tajny agent 😏. 

Dzięki zajęciom z przyrody:

  • zdobyłam ogromną wiedzę 💥,
  • zwracam większą uwagę na rośliny i owady 👀, 
  • bardziej doceniam ich istnienie 💫,
  • zdałam sobie sprawę, że zwłaszcza rośliny, o różnych właściwościach 💝, są dla mnie bardzo ciekawym tematem 🤔.
Źródło: fotografia własna

Za to szczególnie doceniam zajęcia, że pokazały mi coś, czego nie byłam dotychczas pewna 😊. 

Tymczasem, dziękuję za czytanie moich postów i pozdrawiam 😉😇.
Ania od nauczania 📒 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Granice zapamiętywania❓🌀🐚 (WYKŁAD 12 - 22.05.23)

Źródło: Pinterest Witajcie, dzisiaj zacznę od czegoś oczywistego w nieoczywisty sposób 😎, czyli prawie jak zwykle 😉. Mianowicie, słuchacze  wykładów zapamiętują informacje z początku wykładów, jak i z ich zakończenia. Myślę, że nikogo tym nie zaskoczę 😏. Mogę potwierdzić osobiście, że tak jest 😅. Jeśli nie zapiszę sobie głównych informacji, dzięki, którym potem sobie je przypomnę, to ich nie zapamiętam 😞. Jednak ma to swoją nazwę - efekt początku i końca .   Dlatego też wykładowcy starają się, aby przekazywane informacje były interesujące i angażujące słuchaczy za pomocą różnych form, np. prezentacji multimedialnych czy filmów 🎥. Idąc dalej tym tokiem myślenia 💭, można dojść do wniosku, że s łyszymy 👂 połowę tego co się do nas mówi. Interpretujemy 🙉 połowę z tego co słyszymy. Rozumiemy 🙈połowę z tego co interpretujemy, a pamiętamy połowę z tego co rozumiemy. Wszystko dzieli się na połowy. Niby proste, a jednak skomplikowane i jednocześnie zakręcone 😎. Źródło: Gra...

Czyżby hazard? 🎮🎲🙉 (WYKŁAD 10 - 08.05.23 część 1)

Źródło: Pinterest Witajcie Moi Drodzy 😎,  dzisiaj temat lekki i przyjemny. Czy mam na myśli hazard? Ależ skąd 😉. Skoro mowa o hazardzie, to i na myśl przychodzą karty 🎴. Dochodząc do jeszcze bardziej ogólnego wniosku jest to gra 🎮. I właśnie to miałam na myśli, więc nie martwcie się 😇. Gdy dowiedziałam się, aby przynieś gry na zajęcia o tematyce przyrodniczej, bardzo się ucieszyłam, wiedziałam już, że będziemy grać 🎲, byłam bardzo podekscytowana. Nie dosyć, że gra jest formą, bardziej powiedziałabym zabawy, to jeszcze rozwija komunikacje społeczne . Prawie każda gra rozwija pewne kompetencje 😍. Na przykład: WARCABY 🙾 - uczą logicznego myślenia 😏. PAŃSTWA,  MIASTA - uczy szybkiego kojarzenia, nazw miejscowości, państw oraz innych kategorii wybranych już wg uznania 😎. GRA W GUMĘ - najbardziej pamięta to moje pokolenie. Był niesamowity szał, gdy do gry weszła guma. Poza tym rozwija ruchowo, co jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne, przez co nie trzeba też zmuszać ...

Tajemnice Ziemi 🔮 i magiczny świat 🎭 (WYKŁAD 2 - 27.02.23)

Dzisiaj jak wspomniałam trochę o fizyce i astronomii 🌟. Na zajęciach P rofesor opowiedział o zjawiskach dotyczących Ziemi i pór roku. Pokazał też eksperymenty warte uwagi i coś jeszcze, ale niespodziankę zostawię na koniec 😀. Źródło: Pinterest Czy Ziemia jest kulista?  🌍 Czy można by było w jakiś sposób zauważyć podczas zaćmienia księżyca, że jest kulista? Może tak, może nie , należałoby trochę poeksperymentować . W jaki sposób? Wystarczy :   piłka plażowa,   latarka, nawet z telefonu ,   talerz .   Wystarczy popatrzeć na cienie tych przedmiotów.     Źródło: Prezentacja Profesora   Pewien naukowiec mianowicie – Galileusz uważał, że zanim z jednej strony wysokiej wieży zrzuci się kamień bliżej podstawy, a drugi kamień zrzuci się z drugiej strony dalej od podstawy to Ziemia się obraca. Jednak wydawałoby się, że jest to dosyć krótki moment, więc jak w tak krótkim czasie może to nastąpić? Czyli zrzucając w autobusie długopis , podczas tej czyn...